Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Arete Audit

Świat się zmienia - RISK in FOCUS 2022„To, co się nie porusza, stoi w miejscu. To, co stoi w miejscu, rozpada się.”
Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasu
 
Największym ryzykiem dla audytorów, w tych czasach jest brak reakcji na zmiany, jakie zachodzą w otoczeniu, stanie w miejscu. Gdy tym czasem wszystko się zmienia, nowe ryzyka zyskują na znaczeniu.

Nowe badanie RISK in Focus 2022, które prowadzone jest cyklicznie przez #ECIIA ( jest przygotowywanie na podstawie badania wśród szefów audytu i członków komitetów audytu w 13 krajach Europy Zachodniej (niestety jeszcze nie w Polsce ale może i nasz głos będzie reprezentowany). W tegorocznym badaniu uzyskano 738 odpowiedzi i przeprowadzono 42 wywiady pogłębione (35 szefów audytu, 12 szefów Komitetów Audytu).

ECIIA zaleca organizacjom, aby uznały kwestie zmiany klimatyczne za „forever risk” i działały w celu ochrony organizacji przed tym ryzykiem już teraz:
 1. Zapewnienie, że zmiany klimatu i zrównoważony rozwoju znajdują się w centrum zainteresowania organizacji i są elementem jej misji, wizji, wartości i strategii;
 2. Zapewnienie, że cele organizacji są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju ONZ;
 3. Inwestowanie w produkty i usługi stanowiące potwierdzenie zrównoważonego działania;
 4. Planowanie działań z uwzględnieniem ryzyk klimatycznych i politycznych, które mogą zagrozić przyszłemu funkcjonowaniu organizacji;
 5. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w organizacji i odejście od szkodliwych lub niezrównoważonych procesów produkcyjnych lub materiałów.
btw: O wszystkich tych elementach rozmawiamy na szkoleniu ESG dla audytora

Z perspektywy przyszłości i obserwowania trentów warto poświecić chwilę na analizę, które z ryzyk najbardziej zyskują na zaznaczeniu. A są to:
 1. Zmiany klimatu
 2. Ludzie, różnorodność i zarządzanie talentami
 3. Kultura organizacji
 4. Zapewnienie ciągłości działania, zarządzanie kryzysowe
 5. BHP
We wnioskach z badania podkreśla się szczególne znaczenie zmian regulacyjnych w obszarze ESG oraz ryzyk związanych ze zmianami klimatu, które to ryzyka zostały uznane za podstawowe.

Ciekawie wygląda też porównanie ilości czasu spędzonego na audytu danego obszaru, a poziom ryzyka. Okazuje się, że są obszary gdzie poświęcany czas jest niewspółmiernie wysoki do poziomu ryzyka (np. ład organizacyjny i raportowanie czy nadużycia) ale i takie, na które poświęcamy niewspółmiernie mało czasu ( np. zmiany klimatu) w stosunku do poziomu ryzyka.

Przyczyn takie stanu rzeczy może być kilka. Pierwsza to oczywiście rola, zadania jakie audyt wykonuje w organizacji. Drugia, to czasochłonność pewnych procedury, szczególnie jeśli chodzi o nadużycia. Być może jest to też efekt tego, że dopiero wszyscy uczymy się nowych tematów takich jak kwestie klimatu, co więcej jeszcze nie wszystko w tym obszarze jest jasne z perspektywy wymagań inwestorów i regulacji, więc może brakować nam wiedzy czy po prostu kryteriów oceny. Jest to istotny moment, aby poszerzyć swoja wiedzę i już nie tylko nie stać w miejscu, ale nie zostać z tyłu.

Nie mniej jednak, najważniejszymi ryzykami wskazywanymi przez audytorów są:
 1. Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych
 2. Zmiany regulacyjne, szczególnie w kontekście ESG
 3. Nowe technologie  i sztuczna inteligencja (tutaj przewiduje się, ze to ryzyko będzie rosło najszybciej)
 4. Ludzie, różnorodność i zarządzanie talentami
 5. Zapewnienie ciągłości działania 
Natomiast w ciągu trzech najbliższy lat nastąpią pewne zmiany i przewiduje się, że top 5 będzie wyglądało tak:
 1. Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych
 2. Zmiany regulacyjne, szczególnie w kontekście ESG
 3. Nowe technologie  i sztuczna inteligencja (tutaj przewiduje się, ze to ryzyko będzie rosło najszybciej)
 4. Ludzie, różnorodność i zarządzanie talentami
 5. Zmiany klimatu i zrównoważone środowisko
Zmiany dzieją się na naszych oczach. Ja nieustająco zachęcam Was do rozwoju w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwoje, i przygotowuje intersujące możliwości z perspektywy audytora: szkolenia, webinary, studia podyplomowe, blog, publikacje na FB i LI.

Zapraszam Was serdecznie na szkolenie ESG dla audytora albo na studia podyplomowe ESG w praktyce.

Informacje na temat innych szkoleń w obszarze ESG - klimat, bioróżnorodność, nadużycia pracownicze - znajdziecie tutaj

A całe badanie  ECIIA znajdziecie TUTAJ, szczególnie intersujące są części opisowe.

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś  mój tekst do końca. Jeśli  ten tekst Cię zaciekawił, bądź po prostu jest użyteczny na tyle aby go zacytować, pamiętaj  proszę, że wyrażam zgodę na cytowanie pod warunkiem podania źródła cytatu: Olga Petelczyc, Arete Audit. Chcesz zadać dodatkowe pytanie, skorzystaj z formularza kontatowego tutaj Interesuje Cię ta tematyka , śledz mój profil na FB , LI  i zapisz się do NEWSLETTERA 
« powrót