Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Arete Audit

Co audytor powinien wiedzieć o kwestiach środowiskowych i zmian klimatu?



Global Risk Raport 2021 przygotowany przez World Economic Forum nie pozostawia złudzeń. Ryzyka klimatyczne dominują zarówno, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo jak i wpływ, co ciekawe są one dużo wyżej w rankingu niż ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem. To wyraźny sygnał, aby również w kierunku zmian klimatu skierować naszą uwagę.
 
Komisja Europejska określiłam Europejski Zielony Ład, wyznaczyła do realizacji sześć celów środowiskowych: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.

Pociąga to za sobą ogromny pakiet regulacyjny, ale i ogromny budżet na transformację klimatyczną w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027.

A teraz audytorko/audytorze, szybki rachunek sumienia. Co wiesz o ryzykach z obszaru środowiska i zmian klimatu?

Co wiesz o Europejskich Zielonym Ładzie, który za chwile zmieni rzeczywistość instytucji finansowych i wielu podmiotów korzystających z zewnętrznego finansowania?
 
Czy kojarzysz takie termin jak: zrównoważone inwestycje, zrównoważone finansowanie, czynniki zrównoważonego rozwoju, ryzyka dla zrównoważonego rozwoju?
 
Jeśli są to dla Ciebie nowe rzeczy - a dla zdecydowanej większości po prostu tak jest, bo jest to obszar, który tworzy się na naszych oczach - to właśnie nastał najlepszy moment, aby zainteresować się tematem. Cały czas zyskuje on na znaczeniu. 
 
Od czego w takim razie zacząć? Zgodnie z Wytycznymi Europejskiej Konfederacji Instytutów Audytorów Wewnętrznych (ECIIA) powinniśmy zacząć od budowania kompetencji. Czego potrzebujemy:
  1. Kompleksowej wiedzy w zakresie ogólnych zmian w przepisach nalezą do nich np. zmiany w dyrektywie dotyczącej raportowania niefinansowego, ale również rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, itd.
  2. Podstawowej wiedzy w zakresie istniejących standardów, wytyczanych w obszarze ESG jak np. standardy GRI, zalecenia TCFD, niewiążące wytyczne KE, wytyczne dot. praw człowieka, Rezolucja (UNEP/EA.4/.5) Zgromadzenia Ogólnego ONZ ds. Środowiska 'Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe', itd.
  3. Świadomość istniejących środków i innowacyjnych rozwiązań w celu osiągania zrównoważonych celów a co za tym idzie ograniczania ryzyk również tych w łańcuchu dostaw.
 
 
Kolejny krok to zadanie kilku pytań w organizacji, takich jak np.:
  1. Czy moja organizacja określiła cele zasobooszczędnością jak np. ograniczenie zużycia wody, ograniczenie produkcji CO2, ograniczenie zużycia energii, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, ograniczenie zużycia materiałów bądź używanie tych z recyklingu, mniejsza produkcja odpadów, ograniczenie wpływu na lokalny ekosystem, itd.?
  2. Czy organizacja zidentyfikowała ryzyka środowiskowe i nimi zarządzamy?
  3. Czy moja organizacja jest zobowiązana do sporządzania informacji niefinansowej, a jeśli tak to jakie wskaźniki raportuje w obszarze dotyczącym środowiska i zamian klimatu? Na podstawie jaki danych przygotowywane są informacje o wskaźnikach?
  4. Czy zmiany w regulacjach jakie właśnie mają miejsce wpłyną na funkcjonowanie organizacji na rzecz, której pracuję?
  5. Czy model biznesowy jaki obecnie mamy nie będzie musiał zostać zmieniony chociażby pod wpływem postawa konsumentów?
  6. Czy kultura organizacji wspiera działania przyjazne środowisku i ograniczeniu zmian klimatu?
  7. Czy kwestie środowiskowe są odpowiednio zaadresowane w całym łańcuchu dostaw?
  8. Kto się u nas zajmuje kwestiami środowiskowymi i czy faktycznie mamy kompetencje jako organizacja, aby nimi sprawnie zarządzać?
  9. Może warto, aby moja organizacja przystąpiła do programu Climate Leadership? I uzyskała pomoc ekspertów.
Temat jest nowy i wymaga trzymania ręki na puls. W rocznych planach audytu audytorzy powinni rozwżyć uwzględnienie ryzyka środowiskowe w uniwersum audytu, ale, żeby je dobrze ocenić musimy mieć wiedzę i świadomość, gdzie jako organizacja jesteśmy.

Żyjemy w bardzo CIEKAWYCH czasach mam nadzieje, że WY też jesteście podekscytowani :-) 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach zrównowazonego rozwoju i nowych regulacjach w tym zakresie , zapraszam Cię nas szkolenie ESG dla audytorów 21.10.2021, 09.12.2021

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś  mój tekst do końca. Jeśli  ten tekst Cię zaciekawił, bądź po prostu jest użyteczny na tyle aby go zacytować, pamiętaj  proszę, że wyrażam zgodę na cytowanie pod warunkiem podania źródła cytatu: Olga Petelczyc, Arete Audit.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi wpisami lub wybranymi przeze mnie interesujacymi publikacjami wystarczy, że dołączysz do mnie na Linkedin lub polubisz moją stronę na Facebook'u: Olga Petelczyc - o audycie odpowiedzialnie.
Zachęcam też do dołączenia do NEWSLETTERA, zero spamu tylko wartościowe treści jakie przygotowuje dla społecznosći #Audittalks.
« powrót