Medal od każdego!


Marzeniem każdego sportowca jest zdobycie medalu na Olimpiadzie. Marzeniem nas wszystkich jest oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym otoczeniu.
Japończycy dali nam piękny przykład jak te dwa marzenia połączyć.
Przygotowanie medali z wykorzystanych metali odzyskanych z elektroniki jest doskonałym przykładem działania w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
Z 78985 ton elektroniki ( w tym 6,2 mln telefonów komórkowych) udało odzyskać się 4100 kg srebra, 2700 kg brązu i 30 kg złota!!!
Miałam przyjemność obserwować kolejkę mieszkańców Tokio, którzy ruszyli, aby oddawać swoje stare telefony i aparaty fotograficzne. Fantastyczne uczucie być w samym sercu tego projektu każdy w nagrodę mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotkami Olimpiady :-)
Efekt: https://m.youtube.com/watch?time_continue=6&v=QJG6duYxpMY&feature=emb_title
Co w tym temacie mamy do powiedzenia w Europie? Plan działań na rzecz ekonomii cyrkularnej jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Zamykanie obiegu (tak jak w przypadku medali) jest jednym z sześciu działań jakie możemy podejmować w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.
Zgodnie z opracowaną przez Ellen MacArthur Foundation i stosowaną przez Komisję Europejską metodą ReSOLVE, w ramach obiegu zamkniętego możemy wyróżnić 6 rodzajów działań:
- zamykanie obiegów (loop): poprzez recykling, ponowne wykorzystanie komponentów czy surowców – przykład medali olimpijskich.
- regeneracja (regenerate): używanie w procesach produkcyjnych odnawialnej energii i surowców, zachowanie i odbudowa ekosystemów, zwrot odzyskanych zasobów biologicznych do biosfery,
- współużytkowanie (share): dzielenie nieruchomości i ruchomości (na przykład samochodów),rzeczy (np. ubrania, wystrój wnętrz), przedłużanie życia produktów przez odpowiednie projektowanie i użytkowanie,
- optymalizacja (optimise): zwiększanie wydajności procesów produkcyjnych, minimalizacja odpadów,
- wirtualizacja (virtualise): np. zakupy przez internet, czy zakup produktów zdigitalizowanych, czy wirtualnych
- wymiana (exchange): w tym upowszechnianie nowych modeli biznesowych (na przykład car sharing) czy nowych produktów i usług (np. aplikacje do sprzedaży używanych ubrań) oraz substytutów surowców nieodnawialnych.
Możemy też pomyśleć jak działania związane z Europejskim Zielonym Ładem wpisać do planu audytu. Może to być proces gospodarowania odpadami, zwiększenie wykorzystania surowców z recyklingu, zmiany w procesów biznesowych i wiele innych.
Są wakacje, wiele osób będzie chciało odpocząć na łonie natury, warto pomyśleć co zrobić aby taki luksus zapewnić sobie w kolejnych latach, ale i kolejnym pokoleniom.
Już teraz zapraszam na wrześniowy webinar z cyklu #Audittalks przy kawie, będzie poświęcony kwestiom środowiskowym. Może uda nam się zainspirować Was do włączenia kwestii środowiskowych do rocznych planów audytu?;-)
Razem możemy więcej!« powrót