Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Arete Audit

Odpowiedzialny audyt w odpowiedzialnej organizacji - planowanie roczne część 2



"The world dosen't change by itself. If we want a fairer  world we have to actively take part in it."
Ana Garrido Ramos, Whistleblowrs. Anti-corruption Award 2018 Winner.

Dzisiaj obiecana druga część wpisu dotycząca planowania rocznego. W zeszły poniedziałek było o tym na co powinniśmy zwrócić uwagę planując naszą prace jako audytorzy. Dzisiaj będzie o #New normal, czyli o nowej rzeczywistości i zewnętrznych regulacjach, które stawiają przed nami ogromne wyzwania.

Chciałabym zwrócić uwagę na trzy kwestie.

Pierwsza dotyczy wzrostu ryzyka nadużyć w biznesie w wyniku pojawiającego się kryzysu a co za tym idzie walki o utrzymanie się na rynku.

90% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu E&Y dot. nadużyć stwierdziło, że COVID stwarza ryzyko do prowadzenia biznesu w sposób etyczny.

Jeśli wejdziemy na stronę #TransparencyInternational zobaczymy, że problem przejrzystości i nadużyć w erze COVID to światowa plaga. Nie ma powodów, dla których nas miałaby ominąć. Praca nad zdrową kulturą organizacji jest kluczowa. Spójność wartości, ale i sposobów działania to fundament współpracy. Nie od dzisiaj wiadomo, że ze świetną załogą przetrwa się każdy sztorm.

Druga kwestia to ogrom nowych regulacji!

Rok 2021 będzie kolejnym rokiem z regulacjami dotyczącymi tarczy antykryzysowej.  Trzeba do tego dodać nową pespektywę finansowa UE a co za tym idzie pakiet nowych regulacji.

Przyszły rok niewątpliwie upłynie nam pod hasłem całej masy regulacji w obszarach podlegających raportowaniu niefinansowemu (ład organizacyjny, łańcuch dostaw, zarzadzanie ryzykiem, środowisko, antykorupcja, sprawy pracownicze, prawa człowieka).

Wejdą w życie bądź przynajmniej zostaną ogłoszone regulacje dotyczące zmian w zasadach raportowania niefinansowego (w czerwcu 2020 zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmian w dyrektywie), aktualnie trwają konsultacje społeczne KE dotyczące nowych regulacji w zakresie zrównoważonego ładu organizacyjnego, rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem
w sektorze usług finansowych, zacznie obowiązywać dyrektywa dot. sygnalistów, zapewne zostanie ogłoszony nowy europejski standard dotyczący raportowania niefinansowego nad którym prace już trwają.

Kwestie związane z raportowaniem niefinansowym to już dawno nie tylko sprawa PR dla spółek giełdowych. Warto się na to wszystko przygotować. Planowana jest zmiana progów raportowania więc dużo większa grupa podmiotów zostanie objęta tym obowiązkiem. Warto, aby audytorzy, którzy chcą wspierać swoje organizacje znali temat i byli na bieżąco. Wiedzą na temat raportowania niefinansowego dzielę się z Wami od 2017 r., czyli odkąd obowiązek ten został wprowadzony do ustawy o rachunkowości. Jednak to co się teraz dzieje to będzie spora rewolucja.

No i wreszcie trzecia kwestia uwzględniająca dwie powyższe, czyli to co najbliższe mojemu sercu to zmiana podjeść do procesów biznesowych przez pryzma celów zrównoważonego rozwoju. COVID w wielu przypadkach wymusił zmiany organizacji procesów biznesowych, w łańcuchach dostaw, sposobie organizacji pracy, ale i polityki personalnej. Skoro i tak wiele organizacji jest zmuszona do zmiany podejścia do biznesu
to czemu tych nowych strategii i biznesów, tego #newnormal nie zorganizować w sposób bardziej odpowiedzialny? Dlaczego nie stać się firmą najlepsza dla świata?!

Dodatkowym argumentem jest to, że środki z UE są coraz mocniej łączone z celami zrównoważonego rozwoju a to grube miliardy euro na perspektywę finansową 2021-2027.

Zresztą, jeśli popatrzymy na zmiany w prawie jakie są procedowane to lepiej przy wdrażaniu nowej strategii wziąć to wszystko pod uwagę niż w nieodległej przyszłości przechodzić kolejną transformacje albo co gorsze zniknąć z rynku, bo biznes przestanie się opłacać.

Bądźmy nie tylko nie tylko zaufanymi doradcami w naszych organizacjach, ale i odpowiedzialnymi doradcami. Odpowiedzialny audytu w odpowiedzialnej organizacji. To jest droga, przed którą nie ma odwrotu. Ale za to jaka wspaniała:-)
A już za tydzień będzie o kluczowych ryzykach przy planowaniu rocznym.

p.s.
jesli Ciebie rownież interesuje raportowanie niefinansowe zapraszam na szkolenie.

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś  mój tekst do końca. Jeśli  ten tekst Cię zaciekawił, bądź po prostu jest użyteczny na tyle aby go zacytować, pamiętaj  proszę, że wyrażam zgodę na cytowanie pod warunkiem podania źródła cytatu: Olga Petelczyc, Arete Audit. Chcesz zadać dodatkowe pytanie, skorzystaj z formularza kontatowego tutaj Interesuje Cię ta tematyka , śledz mój profil na FB i zapisz się do NEWSLETTERA
« powrót